V INTERNATIONAL MUSIC COMPETITION

“PRIMAVERA ROMANA”

24 -25/03/2018

 

STRINGS INSTRUMENTS

 

I PRIZE

Mititelu Mario (Moldova)

Popova Polina (Russia)

Lombardi Delizia (Italy)

Popova Daria (Russia)

Rusanu Dragos (Romania)

Aprodu Stefan (Romania)

 

II PRIZE

Ogor Valentin (Moldova)

Parfentiev Bogdan (Moldova)

Cardaniuc Ion (Moldova)

 

III PRIZE

Fortuna  Elena (Moldova)

Cardaniuc  Casandra Elena – Fortuna Elena (Moldova)

Turcan Ana (Moldova)

Harea Ecaterina (Moldova)

 

WIND INSTRUMENTS

 

I PRIZE

Pascale Daniela (Italy)

Markova Maria (Russia)

 

II PRIZE

Salimzyanov, Shamil Kazakhstan

 

III PRIZE

Iskakov Bolatbek (Kazakhstan)

 

PLUCKED INSTRUMENTS

 

I PRIZE

Lalyan  Arina (Russia)

Tolegenov  Dastan (Kazakhstan)

Tokhirova Robikhon (Uzbekistan)

Bakhadirov Bobur (Uzbekistan)

Laminova Tursunoi (Uzbekistan)

Lanina  Alesya (Russia)

 

SINGING

 

I PRIZE

Laminova, Tursunoy (Uzbekistan)

An Maksim (Uzbekistan)

Kulekesheva  Laura (Kazakhstan)

Nashirova  Nargiz (Kazakhstan)

Abisheva  Laura (Kazakhstan)

Nashirova  Nargiz - Abisheva Laura (Kazakhstan)

 

II PRIZE

Kornyushenko Polina (USA)

Risaliev Azamat (Uzbekistan)

 

III PRIZE

Ciurcel Maya (USA)

Zamitova Sevinch (Uzbekistan)

Bogdan Brianna (USA)

Oita Nicholas (USA)

Trifiro Caprice (USA)

 

ORGAN, ORGAN+

 

I PRIZE

Kotova, Vitalia (Russia)

Koroleva, Yelizaveta (Russia)

Koroleva, Yelizaveta (organ) - Markova, Maria (flute) (Russia)

 

PIANO

 

I PRIZE

Rimis Paola – Ipati Sorin (Moldova)

Levkovich Yana (Belorussia)

Kotova Vitalia – Kotova Viktoria (Russia)

Chupakhina Elena – Chupakhina Olga (Russia)

 

II PRIZE

Praskova Galina (Kazakhstan)

Lungu Ecaterina – Batrinu Beatrice Chisinau (Moldova)

Jumasheva  Nuray – Issayeva  Dilnaz (Kazakhstan)

Myrzabayeva Aizirek (Kyrgyzstan)

Rabei Laura – Sultan Alla (Moldova)

Zhalgashova,  Dinara – Deryabina,  Yelizaveta (Kazakhstan)

Smail Zhanel (Kazakhstan)

Кomza Alexandr (Kazakhstan)

 

III PRIZE

Kabylbek  Ingkar (Kazakhstan)

Yrysbek Uulu Tilek (Kyrgyzstan)

Govjazina Sofia (Kyrgyzstan)

Gumanitsa Romina (Moldova)

Appasov Abylay (Kazakhstan)

Ten Lidiya (Kazakhstan)

 

IV PRIZE

Dovhei Mirela (Ukraine/Moldova)

Putregai Cristin (Moldova)